Na umysł dziecka wpływ ma wiele czynników, nie tylko w domu, ale też w szkole. Mogą one prowadzić do zmian, które u rodziców wzbudzają niepokój. W takich sytuacjach szuka się pomocy zewnętrznej u dziecięcego psychologa. Warto wiedzieć, jakie objawy, powinny skłonić rodziców do wizyty wraz z dzieckiem. Jak przygotować malucha na wizytę? Jakie sytuacje wpływają na psychikę dziecka?
Co wpływa na psychikę dziecka?
W życiu dziecka mogą mieć miejsce różne sytuacje, które znacznie odbiją się na jego psychice. Niekiedy dzieci potrafią sobie z tym poradzić same, jednak należy pamiętać, że odbierają sytuacje inaczej, zależnie od wieku. Takie sytuacje to, np.: zmiana szkoły, czy miejsca zamieszkania, rozstanie rodziców, pojawienie się nowych dzieci w rodzinie lub nowego partnera rodzica, śmierć bliskiej osoby lub wykluczenie przez rówieśników.
Na jakie objawy reagować?
Należy pamiętać, że każde dziecko jest jednostką i powinno się podchodzić do każdego przypadku indywidualnie. Do psychologa dziecięcego można iść z dzieckiem w każdym wieku. Ważne, żeby wybrać odpowiedniego lekarza, taką opcję mają, np. mieszkańcy Inowrocławia. Rodziców powinny zaalarmować takie objawy, jak: nadmierne reakcje stresowe, nadwrażliwość lub brak reakcji na bodźce, nagłe zmiany w zachowaniu, problemy z budowaniem relacji, czy napady lęku lub złości.
Co robić jeśli dziecko ma opory?
Wizytę u psychologa, należy potraktować jak wizytę u lekarza. Jednak, warto odpowiednio przygotować dziecko na to spotkanie. Wyjaśnić powód wizyty. Warto przedstawić psychologa, jak najbardziej pozytywnie. Na wizycie należy zadbać o miłą atmosferę. W przypadku młodzieży jest to trudniejsze. W takim przypadku trzeba zapewnić dziecko o chęci pomocy i zapewnić mu odpowiednie wsparcie. Wtedy może chętniej podjąć decyzję o wizycie.