Integracja sensoryczna to rodzaj rehabilitacji, którą w przeszłości uważało się za kontrowersyjną formę terapii przeznaczoną dla dzieci z problemami szkolnymi. Obecnie jednak jest powszechnie wykorzystywana także u młodzieży mającej trudności w nauce. Evidence Based Medicine oficjalnie uznało tę technikę za formę oddziaływania rehabilitacyjnego u dzieci z licznymi deficytami rozwojowymi, kłopotami w nauce i zaburzeniami motorycznymi. Integracja poprzez sensorykę oparta jest na pracy nad zmysłami: dotyku, równowagi, propriocepcji, wzroku, węchu i smaku. Właściwe uporządkowanie doznań zmysłowych i reakcja odgrywają istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu!

Na czym polega terapia integracji sensorycznej?

Terapia integracji sensorycznej przebiega zwykle w formie zabawy. W tym celu wykorzystujemy m.in. huśtanie się na huśtawce, hamaku, balansowanie, zabawę z piłką itd. Dzięki temu układ nerwowy i mózg dziecka uczy się odpowiedniego reagowania na bodźce zewnętrzne oraz integracji wrażeń, jakie płyną z różnych zmysłów. Po kilku miesiącach regularnej terapii rodzice mogą zauważyć widoczne efekty – poprawia się sprawność fizyczna dziecka, jego funkcjonowanie emocjonalne oraz koncentracja, czy nawet funkcje wzrokowe. Uczymy też rodziców, jak wykonywać ćwiczenia w domu, aby wspierać rozwój integracji sensorycznej dziecka. Takie aktywności można wprowadzić już od pierwszych miesięcy życia! Szczególnie polecamy zabawy w formie tzw. naleśnika, skarbów w ryżu, zabaw w wannie czy malowania palcami.

Jeśli chcesz wspierać rozwój swojego dziecka poprzez zabawę to za pomocą integracji sensorycznej w Centrum Terapii Sensuo będzie to bardzo proste!

Masz pytania? Zadzwoń lub odwiedź Nas

(48) 698 44 77 54

al. Okrężna 79, 88-100 Inowrocław

Jesteśmy obecni na:

© 2023 – Fundacja Sensuo – Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona stworzona przez zespół sensuo.org