KLUCZ DO RODZICIELSTWA


Takiej bezpłatnej Szkoły Rodzenia w Inowrocławiu nie było!

close up portrait man s woman s hands 1 scaled

O projekcie

Szkoła rodzenia to pomysł, z którego osoby prowadzące Centrum Terapii Sensuo mierzyły się już od dłuższego czasu. Teraz pojawiła się szansa na otrzymanie środków z Funduszy Europejskich. Dlatego postanowiliśmy złożyć wniosek o nazwie „Klucz do rodzicielstwa” w lokalnym LGD. Wygraliśmy konkurs i dzięki temu rozpoczynamy nabór do bezpłatnej szkoły rodzenia. Ale takiej jakiej w Inowrocławiu do tej pory jeszcze nie było. „Klucz do rodzicielstwa”, bo taką nazwę nosi projekt, skierowany jest do wszystkich kobiet w ciąży. Ale także do tych, które mają w domu dziecko do 2 r. ż. lub dopiero planują. Co ważne na zajęcia można zapisać się z partnerem.

Czym jest Nasz projekt?

Głównym celem tego projektu  jest zwiększenie świadomości rodziców oraz przyszłych rodziców z terenu miasta Inowrocławia w zakresie ich wpływu na rozwój emocjonalny dziecka. W ramach projektu chcemy sprawić, aby rodzic w swej roli czuli się bardziej pewnie.

Warsztaty obejmą problematykę ciąży, porodu, jako wydarzenia determinującego jakość opieki nad noworodkiem i niemowlęciem. Poruszymy również problematykę potrzeb dziecka w pierwszych tygodniach życia, jego pielęgnację oraz rozwój fizyczny, logopedyczny oraz psychomotoryczny.

Program warsztatów połączy zajęcia przygotowujące przyszłych rodziców do aktywnego i intuicyjnego porodu, z naciskiem na promowanie pełnej naturalnej bliskości z dzieckiem. Rodzicielstwo to bliskość oparta o wiedzę zrozumienia emocjonalnych i psychomotorycznych potrzeb dziecka. Ale też wagi ich adekwatnego zaspokajania, niezbędnego dla prawidłowego rozwoju młodego człowieka od pierwszych chwil jego życia.

Warsztaty zostały przygotowane z myślą przede wszystkim o Młodych Rodzicach przy ścisłej współpracy doświadczonych specjalistów. Co ważne specjalistów z różnych dziedzin, którzy odpowiedzą na pojawiające się pytania, rozwieją wątpliwości.

Na co możesz liczyć w ramach projektu?

W ramach zajęć przeprowadzimy w uczestnikami:

Warsztaty z pediatrą, który odpowie na każde choćby najprostsze pytanie- zaczynając od tego dlaczego dziecko ma czkawkę kończąc na pomocy w decyzji czy szczepić, czy nie szczepić maluszka.

Położna poprowadzi zajęcia, które szczegółowo wyjaśnią tajniki porodu oraz przedstawią jak pielęgnować i karmić niemowlę.

Fizjoterapeuta, pokaże jak poradzić sobie z coraz większym brzuszkiem. Przedstawi właściwe podnoszenie, ubieranie czy układanie maleństwa.

Neurologopeda natomiast, rozwieje wątpliwości na co należy zwrócić uwagę podczas kamienia noworodka, a potem niemowlaka. Wskaże czy warto oferować smoczek, gryzaczek, łyżeczkę.

Warsztaty z dietetykiem pomogą odpowiedzieć na pytania związane z dietą w trakcie ciąży – pokaże w jaki sposób komponować pełnowartościowy jadłospis, który równocześnie pomoże wrócić do sylwetki sprzed ciąży.

Psycholog z kolei przybliży świat emocji, które będą towarzyszyć przyszłym rodzicom w czasie ciąży, porodu. Opowie o powszechnie znanej ale nie do końca rozumianej depresji poporodowej. Przede wszystkim powie jak kształtować relacje z niemowlakiem, jak przygotować rodzeństwo na pojawienie się nowego członka rodziny i pomóc w budowaniu „braterskiej miłości”, zwróci także uwagę na to jak ważna jest rola taty, jak pielęgnować związek oraz jak radzić sobie z nowymi obowiązkami.

Warsztaty z terapeutą SI pomogą zrozumieć jak w czasie ciąży rozwijają się zmysły dziecka. Przede wszystkim pokaże jak po narodzinach wspierać rozwój wszystkich zmysłów pociechy, przybliży pojęcie „High Need Baby”.

Jako Fundacja obserwujemy deficyt działań profilaktycznych i pomocowych kierowanych do przyszłych rodziców i rodziców małych dzieci. Dążymy do tego, aby zwiększać świadomość rodziców odnośnie ich wpływu na rozwój emocjonalny dziecka i sprawić, by w swej roli czuli się bardziej pewnie. Okres ciąży jest szczególnym czasem w życiu kobiety. Niejednokrotnie pełnym obaw i lęków, które mogą utrudniać wejście w rolę rodziców. Na tym etapie koncentrujemy się głównie na cyklu szkoleń i warsztatów. Wiemy, że w ten sposób rodzicielstwa nie można się nauczyć, natomiast może ono stać się bardziej świadome.

Projekt realizowany przy współpracy z LGD Inowrocław w okresie od 1.12.2022 do 31.03.2023

weź udział w projekcie

Wyślij zgłoszenie

poziom kolor

Masz pytania? Zadzwoń lub odwiedź Nas

(48) 698 44 77 54

al. Okrężna 79, 88-100 Inowrocław

Jesteśmy obecni na:

© 2023 – Fundacja Sensuo – Wszelkie prawa zastrzeżone.

Strona stworzona przez zespół sensuo.org