Nasz wykwalifikowany neurologopeda to osoba, która pozwoli usprawnić komunikację dziecka ze światem, otwierając drzwi do kolejnych etapów w jego rozwoju i dając możliwość na wyrażanie swoich potrzeb. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że mowa jest bezpośrednio powiązana z odruchami oralnymi, takimi jak ssanie, połykanie, wydzielanie śliny, gryzienie i żucie. Dlatego wszelkie anomalie w obszarze pobierania pokarmu i odstępstwa od schematów rozwoju mowy bardzo wcześnie diagnozujemy. Nasi specjaliści pracują z dziećmi, które borykają się z uszkodzeniami i dysfunkcjami ośrodkowego układu nerwowego, małymi dziećmi obciążonymi okresem ciążowym i okołoporodowym, wadami genetycznymi czy dziećmi z opóźnionym rozwojem mowy.
Kiedy warto udać się do logopedy?
Logopeda powinien być osobą, do której zgłaszają się rodzice już z niemowlęciem ok. 4 – 6 miesiąca życia. Lekarz oceni wtedy napięcie mięśniowe artykulatorów i mięśni mimicznych, a także dokona analizy wędzidła podjęzyczkowego, wygaszania się odruchów niemowlęcych oraz reaktywności niemowlęcia na bodźce ze świata zewnętrznego. Czasem logopedzi wraz z pomocą psychologów prowadzą kompletną terapię, która ma na celu powrót dziecka do w pełni sprawnego komunikowania się ze światem. Najpóźniej pierwsza wizyta u neurologopedy powinna odbyć się w wieku 2,5 roku życia – ale tylko wtedy, gdy w rozwoju dziecka nie zauważa się żadnych zaburzeń związanych z rozumieniem komunikatów z zewnątrz. Logopedzi pomagają również w przypadku zaburzeń jedzenia – u noworodków, niemowląt oraz starszych dzieci.
Jeśli szukasz kompleksowej pomocy w diagnozie i terapii zaburzeń mowy u dziecka, to nasi logopedzi w Centrum Terapii Sensuo z chęcią pomogą!
Co powinno skłonić do pierwszej wizyty u logopedy?
Wizyta u logopedy dziecięcego jest zalecana, gdy zauważymy u naszego dziecka trudności w prawidłowym formułowaniu dźwięków, opóźnienia w rozwoju mowy, czy problemy z płynnością mówienia. Takie sygnały mogą wskazywać na potrzebę wsparcia specjalisty, który pomoże dziecku w pełniejszym i bardziej efektywnym komunikowaniu się ze światem. Logopeda dziecięcy to także wsparcie dla dzieci z zaburzeniami takimi jak jąkanie czy dysleksja, gdzie wczesna interwencja może znacząco poprawić jakość życia i komunikacji dziecka.
W naszej fundacji zapewniamy kompleksową opiekę, która obejmuje nie tylko działania logopedyczne, ale również rehabilitacyjne, w tym m.in. terapię Bobath, terapię Vojty, terapię sensoryczną i pomoc psychologiczną.
Terapia neurologopedyczna u dzieci
Terapia neurologopedyczna to kompleksowe podejście, które obejmuje diagnozę, planowanie i realizację indywidualnie dostosowanych ćwiczeń mających na celu poprawę funkcji mowy i komunikacji. Specjalista może wykorzystać różnorodne techniki, takie jak ćwiczenia artykulacyjne, terapia manualna mięśni twarzy, czy techniki relaksacyjne. Często terapia jest wspierana przez zajęcia z psychologiem, aby lepiej zrozumieć emocjonalne aspekty zaburzeń mowy. Każde dziecko jest traktowane indywidualnie, a cele terapii są dostosowane do jego specyficznych potrzeb i możliwości.
Neurologopeda, pracując z dziećmi, stosuje różnorodne metody i techniki, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie najlepszych efektów w najkrótszym czasie. Terapia może obejmować ćwiczenia logopedyczne, które są skierowane na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, jak również na poprawę kontroli nad mięśniami odpowiedzialnymi za mowę. Współpraca z rodzicami i regularne konsultacje pozwalają na bieżące monitorowanie postępów i dostosowywanie terapii do zmieniających się potrzeb dziecka.
Przykładowe ćwiczenia logopedyczne
Ćwiczenia, które stosujemy w naszym centrum, obejmują różnorodne metody wspierające rozwój mowy i komunikacji. Jednym z popularnych ćwiczeń jest nadmuchiwanie balonów, które pomaga w trenowaniu mięśni odpowiedzialnych za artykulację. Popularnym ćwiczeniem jest również utrzymywanie piórka w powietrzu. Innym efektywnym ćwiczeniem jest „robienie baniek mydlanych”, które nie tylko jest świetną zabawą, ale również wspomaga kontrolę oddechu i siłę wydechu – kluczowe aspekty mowy. Używamy także gier fonetycznych, które poprzez zabawę uczą dzieci rozpoznawania i tworzenia różnych dźwięków, co jest fundamentem dla rozwoju prawidłowej wymowy. Ćwiczenia te są dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego dziecka, co pozwala na maksymalizację efektów terapii.
Terapia logopedyczna w naszym centrum jest planowana tak, aby była dla dziecka nie tylko skuteczną pomocą, ale również źródłem radości i zabawy. Stosujemy metody, które integrują naukę z elementami gry, co sprawia, że dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach i szybko osiągają postępy. Dzięki temu podejściu terapia nie jest postrzegana przez dzieci jako obowiązek, ale jako przyjemna i motywująca forma spędzania czasu
Jak wygląda konsultacja u logopedy?
Konsultacja logopedyczna to pierwszy etap w diagnozowaniu i planowaniu terapii mowy. Podczas wizyty, logopeda przeprowadza szczegółowy wywiad z rodzicami oraz obserwację dziecka, aby zrozumieć przyczyny problemów z mową. Specjalista ocenia także umiejętności komunikacyjne dziecka, jego zdolności językowe i artykulacyjne. Na podstawie zebranych informacji, logopeda tworzy indywidualny plan terapii, który jest dostosowany do potrzeb i możliwości dziecka. Warto pamiętać, że zarówno regularne spotkania, jak i samodzielne ćwiczenia w domu są kluczowe dla efektywności terapii.